Postavy Pařížského rekviem

Nathalie Airellová

Tato fascinující mladá žena, která si dovede prosadit svou, je zároveň trochu výstřední a samotářská. Není snadné ji milovat a není snadné být jejím přítelem.

Nathaliin vzhled trochu prozrazuje i její povahu – přímou, ráznou, uzavřenou. Nebylo v ní pranic z měkkosti a vřelosti jižanských žen. Vysoká, štíhlá dívka s vlasy barvy zralé pšenice měla světlou, medově nazlátlou pletí, v létě plnou drobných rezavých pih, a její oči modře zářily pod závojem. Pohybovala se rychle, vzpřímeně a s jakýmsi vnitřním odhodláním.“ (Pařížské rekviem)

Adrien de Gresset

„Adrien je krásný muž, tmavovlasý se světle šedýma očima svítícíma z opálené tváře jako dva chladné plaménky.“ (Pařížské rekviem)

Okouzlující hrabě z francouzského jihu, který rozhodně umí žít a nebere ohled na nikoho jiného než sebe. Nebo první dojem klame? „Když se ocital mimo rušnou společnost, tedy mimo prostředí, které jinak bylo jeho extrovertní povaze nejvlastnější, objevoval se na jeho tváři vážný, skoro melancholický výraz. Maska nezúčastněného dandyho byla náhle pryč. Zůstal jen ustaraný, znepokojený pohled člověka ponořeného hluboko ve své nitro. Jako by toho zažil víc, než by u zhýčkaného bonvivána kdokoliv předpokládal.“ (Pařížské rekviem)

Adrien je hráč a vždy touží hlavně po tom, co je mu nedosažitelné, a nepřístupná Nathalie má proto v jeho neklidném životě významnou, přímo osudovou úlohu.

Jules Airelle

Jules je Nathaliin bratr-dvojče, na němž dívka od dětství velmi lpí. Postupem času však vychází najevo, že z jejího bratra vyrostl někdo jiný, než Nathalie očekávala. 
Pocit nedoceněnosti, závist a touha zbohatnout jsou jeho hlavními motivacemi na cestě životem a Nathalie, která ho ztrapňuje svou neschopností respektovat společenská pravidla a zároveň zahanbuje svou inteligencí, je podle něj spíš na obtíž.

Auguste Toulmouche: Milostný dopis, 1883, detail

Suzanne Airellová

Nathaliina a Julesova půvabná mladší sestra Suzanne je milá, starostlivá a asi i trochu naivní dívka, která objevuje Paříž a velkoměstský život. Ten bohužel není úplně takový, jak si ho představovala, ale líbezná Suzanne neztrácí optimismus.

Kapitán

Tajemný muž v námořnickém oděvu a se sarkastickým smyslem pro humor. Nikdo si není jist, kam až sahají jeho nitky a za čím vším skutečně stojí. Je to král podsvětí, nebo jen šarlatán? Zločinec, nebo šedá eminence vyšších kruhů? Anebo tak trochu od každého něco?

Henri Gervex: Kavárna, 1877

Mathieu Louvet

Příchod Nathalie do života tohoto nesmělého, inteligentního a zodpovědného učitele literatury a latiny znamená nástup turbulentních časů. Mathieu se stává jejím nejbližším přítelem, společníkem a komplicem. Mohl by však být pro dívku i něčím víc?

René Bonnot

Blízký přítel Adriena de Gresset, vážený lékař s konexemi a ctihodný muž. Ctihodný? Minimálně navenek tak působí… Doktor Bonnot nalil do malé broušené sklenky temně zlatý koňak a podal ji beze slova svému hostu, pak nalil i sobě. Převaloval ostrý a zároveň jemný destilát na jazyku a potutelně Adriena sledoval. René Bonnot byl muž o dobrých dvacet let starší než Adrien. Hezký, urostlý, s šedými krátce zastřiženými vlasy a úhledným knírem v oválné tváři. Jeho úzké oči se zdály otcovsky laskavé, jeho úsměv vzbuzoval důvěru. Vypadal jako vzor ctihodnosti, tvář, jíž by každý rád dal ve volbách svůj hlas.“ (Pařížské rekviem)

Camilla a Liliane

Dvě pařížské nevěstky, a přece bychom těžko hledali rozdílnější ženy. Hodná, ale zakřiknutá a nešťastná Camilla žije v hluboké bídě na okraji společnosti. Zatímco překrásná Liliane má v sobě grácii potřebnou k okouzlení nejbohatších mužů a svou klientelu si pečlivě vybírá.

Černě se leskly její vyčesané bohaté kadeře, tenké černé a bílé proužky zdobily její taftové šaty, červeně zářila její růž, rubínové náušnice, náhrdelník i krajkový vějíř. Třešňově červené saténové stuhy zdobily její výstřih, účes i obří turnýru. Liliane byla ztělesněním ideálu krásy své doby – oblá, bělostná, s jemným dokonale utvářeným obličejem, drobnými růžovými rtíky a velkýma vlahýma očima. Představovala ženu rafinovanou a koketní, stvořenou k tomu, aby ji ostatní zbožňovali.“ (Pařížské rekviem)

Obě ženy však mají něco společného – to, že jsou zapletené v Kapitánových záležitostech víc, než by jim bylo milé.

Paul Ferry

Mladý Paul Ferry studuje práva v Montpellier, ale má v sobě více z básníka či malíře. Zdá se však, že mu chybí odvaha, s níž dokáží umělci a bohémové vzdorovat společenským konvencím a žít si podle svého. Možná proto ho fascinuje sebevědomá Nathalie. Ta přece na mínění druhých nehledí ani trochu…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *