Móda vrcholného středověku na stříbrném plátně

historické filmy

Oblíbeným upozorněním filmových kostýmních výtvarníků je, že jejich kostýmy jsou konkrétní dobou jen „inspirované,“ že jejich cílem není úplná historická přesnost, ale jen evokace určitého období (naposledy na to upozorňovala kostymérka seriálu První republika Michaela Hořejší-Horáčková). Mě osobně víc mrzí nepřesnosti dějové než chybně navržený kostým – přece jen všechny historické filmy jsou oproti jiným žánrům znevýhodněné tím, že je téměř nemožné je natočit s nízkým rozpočtem. Leckoho ale ahistorický kostým dráždí.

Do tohoto příspěvku jsem vybrala pár ukázek z filmů, u nichž si můžete procvičit znalosti z článku o módě ve 12. – 14. století a vyhodnotit si, jak moc jsou dané historické kostýmy povedené. Kritériem výběru nebyla ani kvalita filmu, ani to, jak moc je známý nebo historicky přesný, ale spíš nakolik zajímavé ženské oděvy v něm můžeme vidět.

Becket 1964
Becket 1964

Britsko-americký film z roku 1964 Becket by se měl odehrávat ve druhé polovině 12. století. Na obrázku vidíme Pamelu Brown jako královnu Eleanoru Akvitánskou. Její blankytné šaty s dvojitými rukávy – širokými a úzkými – odpovídají spíše pozdějšímu vkusu 13. století. V její době se častěji setkáváme s rukávy úzkými. Fakt, že jsou Eleanořiny šaty střižené přesně na míru a vypasované, je také anachronický. Tohle v její době bohužel ještě žádný krejčí neuměl. Dekoltáž se mi zdá na 12. století více než odvážná, možná by ji na sebe nějaká urozená dáma oblékla, výstřih by pak ale asi zakryla závojíčkem. Všimněte si zajímavé pokrývky hlavy na snímcích vpravo – krásně by se hodila někam do 15. století.

Eleanora Akvitánská na soudobé fresce (konec 12. stol.)
Eleanora Akvitánská na soudobé fresce (konec 12. stol.)
Hrobka Eleanory s její sochou z roku 1204 (tj. nedlouho po její smrti)
Hrobka Eleanory s její sochou z roku 1204 (tj. nedlouho po její smrti)
Marketa Lazarova Magdaléna Vašáryová
Markéta Lazarová 1967

Markéta Lazarová (1967). Jednoduchým kostýmům české filmové klasiky není co vytknout i proto, že časové zařazení děje (13. století?) je značně neurčité. Markéta jakožto mladá dívka nosí světlé barvy a nepokryté vlasy, v pozdějších okamžicích děje zdobí její účes úzké zavinutí (podobné, jaké vidíme níže na královně Gertrudě). Některé velmi krátké a potrhané šaty členů Kozlíkovy rodiny sice vypadají jako vypůjčené z Osady Havranů (tedy z pravěku), o dress codu středověkých loupežníků ale nemám přehled, takže se neodvážím jim cokoliv vyčítat.

Hamlet, Údolí včel, Královský slib, Markéta Lazarová
Gotické pokrývky hlavy – Hamlet, Údolí včel, Královský slib, Markéta Lazarová

Na koláži různých pokrývek hlavy, které jsou poměrně přesnou ilustrací rozličných způsobů nošení roušky neboli šlojíře, vidíme záběry z Hamleta (Helena Bonham Carter má na hlavě velmi oblíbený druh čepce, který nosili i muži), z Markéty Lazarové (Magdaléna Vašáryová v kukle), z Údolí včel (Věra Galatíková s úzkým zavinutím hlavy, které začne nosit poté, co odloží vdovskou plachetku připomínající roušky řeholnic), z pohádky Královský slib (Klára Issová v roušce) a opět z Hamleta (tentokrát Glenn Close jako Gertruda s podobně úzkým zavinutím s barbette pod bradou).

Z Hamleta z roku 1990 přidávám ještě jeden záběr na královnu Gertrudu. Hamletův příběh je smyšlený (inspirovaný raně středověkým příběhem), a proto ho nelze zařadit do konkrétní doby. Pro tuto verzi však byl vybrán cca konec 12. století a kostýmy tomu většinou odpovídají. Všimněte si Gertrudina zavinutí hlavy pod korunou, pláště sepnutého dvěma spojenými sponami a volně visících copů – jednoho z nejčastějších středověkých účesů.

Hamlet 1990
Hamlet 1990

Do jakékoliv doby mohla být zasazena i česká pohádka Královský slib (2001). Kostymérka Evženie Rážová si zřejmě vybrala druhou polovinu 14. století a hezky se jí drží (pohádky jsem původně vůbec nechtěla rozebírat, ale když jsem viděla ty stuhy ve vlasech Kláry Issové, límec lemovaný kožešinou, jinobarevné úzké a široké rukávy, typický oválný výstřih a přepychový klobouk Gabriely Wilhelmové, říkala jsem si, že tu poctivost je třeba ocenit.).

Královský slib 2001
Královský slib 2001

Noci na Karlštejně (1973) musíme být shovívaví, protože jde o komedii, stylizaci a celkově odlehčené dílko. Kostýmy jsou velmi zjednodušené, což je asi z hlediska historické přesnosti problém spíš u mužů (konkrétně u arcibiskupa a jeho podivné mitry) než u žen. Oceňuji kadeřené vlasy a účesy s copy (které utkví snad každé holčičce, když tento film vidí poprvé) a vrstvení spodního a horního oděvu. Naopak toho šněrování je tam trochu moc, tupírování je problém řady historických filmů z té doby, materiály bohužel vypadají velmi synteticky a se žlutou by to asi slušná žena druhé poloviny 14. století tolik nepřeháněla. Silonky na posledním obrázku jsou obzvlášť pikantní vzhledem k půvabné otázce Jany Brejchové: „Na co se to obléká, otče?“, která ve filmu vzápětí zazní.

Noc na Karlštejně (1973)
Noc na Karlštejně (1973)

Tvůrci velkofilmu Statečné srdce (1995) rezignovali na historickou přesnost, kde to jen šlo, proto je lepší ho brát v jako naprostou fikci. U kostýmů jsou největším problémem pánské kilty, které vznikly až v 16. století, zatímco hrdina filmu William Wallace zemřel roku 1305. Sama přítomnost a role Izabelly Francouzské (Sophie Marceau) je ve filmu dost pochybná (i z časového hlediska – Izabelle bylo v době Wallacovy smrti cca. 10 let), její oděv je ale na druhou stranu docela přesný: cotte a surcot na prvních dvou obrázcích, dlouhá řada ozdobných knoflíků a kovový pásek na prvním snímku (vzor látky budí určité rozpaky, ale v rámci umělecké licence se snese), krásné mi-parti s rodovými znaky (obdobné tomu, které má na sobě Izabella na miniatuře z roku 1325) a přepychový šlojíř uprostřed (ten můžeme vidět i na několika dobových sochách, které mají Izabellu zobrazovat) a sametový plášť s lemováním.

Statečné srdce (1995)
Statečné srdce (1995)
Izabella Francouzská, miniatura z roku 1325
Izabella Francouzská v mi-parti, miniatura z roku 1325

Nakonec jsem si nechala Pilíře země (2010), které trochu vyčnívají tím, že jde o seriál, nikoliv o film. Děj se odehrává v první polovině 12. století (královna Maude neboli Matilda byla tchyní Eleanory Akvitánské z Becketa, jíž jsme začínali). Několikavrstvý luxusní svrchní oděv s vlečkou, který má Maude (Alison Pill) na prvním snímku, v zásadě ctí dobu děje. Naopak na tělo střižené šaty Alieny (Hayley Atwell) by se asi hodily do 14. století, ve 12. je na ně trochu brzy.

Pilíře země (2010)
Pilíře země (2010)
Madona z 12. stol., kdy se Pilíře země odehrávají. Má také dvojité rukávy jako Aliena a šaty z nákladné látky (atlas?), je ale jasně patrné, že šaty Madony jsou podstatně volnější.
Madona z 12. stol., kdy se Pilíře země odehrávají. Má také dvojité rukávy jako Aliena a šaty z nákladné látky (atlas?), je ale jasně patrné, že šaty Madony jsou podstatně volnější.

Je zajímavé, že velká část filmových tvůrců s oblibou používá prakticky pro každou dobu od roku cca 500 n.l. do roku 1600 módu krátkého období konce 14. století (to, co vidíme např. v Královském slibu). Jako by jedině vrcholná gotika ve své poslední fázi byla tím „pravým“ středověkem.

V každém případě, když jdu do kina, nečekám tutéž vědeckost jako např. u literatury faktu. Výstižnost a kvalita dobrých historických filmů spočívá podle mě v něčem jiném a dobře ztvárněný příběh si užívám, i když historická přesnost někde trochu pokulhává. A naopak – banální slátaninu výpravné kostýmy prostě nezachrání…

A jak jste na tom Vy? Vadí Vám historické nepřesnosti ve filmu (či v literatuře), nebo nad nimi přivíráte oči?

Pokud Vás zajímá pohled lidí přímo od filmu, můžete se o tématu dozvědět víc v rozhovoru z prosince 2015 zde.

Zdroje fotografií:

http://talkie.blogspot.cz/2012_05_01_archive.html
Movie Quote of the Day – Becket, 1964 (dir. Peter Glenville)
https://www.rwe.cz/cs/oldkarta/novinky-ze-sveta-filmu-9733/
http://3.bp.blogspot.com/-gJQsYrDdFBU/UMZT6e-Mr2I/AAAAAAAAbzA/aMN_qymx9aA/s1600/20201431.jpg-r_760_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg
http://images4.fanpop.com/image/photos/17100000/Aliena-the-pillars-of-the-earth-tv-17125113-350-495.jpg
http://images.amazon.com/images/G/01/dvd/aplus/becket/Becket3lg.jpg
http://www.hotflick.net/pictures/995/big/fhd995BHT_Sophie_Marceau_011.html
http://www.hotflick.net/pictures/995/big/fhd995BHT_Sophie_Marceau_005.html
https://lh4.googleusercontent.com/-wc7Wu_2iLIk/T74awjZnqLI/AAAAAAAAOeo/EuU8NIHfhtU/hamlet_(1990)_snapshot3_full.jpg
http://www.fdb.cz/film/kralovsky-slib/fotogalerie/30978

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *